Babbel neden ücretsiz değil – ve ücretsiz uygulamalar niçin düşündüğünden daha pahalıya mal oluyor?

Babbel neden diğer uygulamalar gibi ücretsiz değil? İyi bir soru. Ve bu soruya cevabımız da aynı güzellikte.

Babbel’e ödeme yapacaksan, paranın nereye gittiğini bilmek hakkın.

1. Şu “ücretsiz” miti

Açık konuşmak gerekirse, ücretsiz dil öğrenme uygulaması ve bunun için bedavaya çalışan insanlar diye bir şey yoktur. Ve kullanıcıdan belli bir ücret istenmiyorsa bu para kazanmak için başka yollara başvurulduğunun göstergesidir:

Kullanıcı ücretsiz uygulama karşılığında kişisel bilgilerini teslim eder ve üçüncü taraflar da bunu reklam amaçlı kullanır. Meşhur blogger Andrew Lewis’ten alıntı yaparsak: “Para ödemiyorsanız siz müşteri değil, ortadaki ürünsünüz.” Başka bir deyişle Facebook’a yazdığın her şey, bunu tamamlamasan hatta silsen dahi kayıt altına alınır. Bu veri daha sonrasında işlenir ve ekranda senin için özel olarak hazırlanmış reklamları görmeye başlarsın. Bir benzerini Google da yapar, sadece gezindiğin sitelerden elde ettiği veriyle (topladığı diğer bilgilerden bahsetmiyoruz bile) şimdiden hakkında pek çok şey bilmekte. Burada George Orwell’in 1984’üne benzer bir resim çizmeye çalışmıyoruz. Ancak herhangi bir datanın kötü amaçla kullanılması gibi bir şeye dahil olmak istemiyoruz. Ödeme modelimiz sayesinde yalnızca ihtiyacımız olan bilgiyi saklıyor ve bunu asla başkasıyla paylaşmıyoruz.  

Bir diğer gelir kapısıysa reklam almak. Bunu zaten uzun uzun izah etmeye lüzum yok ancak oldukça müdahaleci bir tutum içerisinde olduklarını da söylemek lazım. Babbel’de reklam almaya, göstermeye karşıyız. Zira bir şeyler öğrenirken odaklanman gerekenin yalnızca derslerin olduğunu düşünüyoruz.

Belirli uygulamalar da “freemium” modeliyle çalışıyorlar. Bunun anlamı şu ki, belli bir yere kadar ücretsiz devam edebiliyorsun ancak diğer içerikler ödeme duvarının arkasında saklanıyor. Ya tüm içerik için belirli bir rakamı gözden çıkaracaksın yahut beş kuruş oraya on lira buraya şeklinde giderek artan bir ödeme modeline maruz kalacaksın.

Babbel’de tüm dersler için ayda belirli bir ücret öder, ne bir reklamla karşılaşır ne de bilgilerinin üçüncü taraflara aktarılması endişesini taşırsın.

2. Paranın karşılığı

Peki, Babbel’i çevrim dışı dil öğretim yöntemleriyle kıyasladığımızda ne görürüz? Özel öğretmen sana saat başına 15 ila 25 euro  arası bir ücrete mal olur, özel dil sınıfı ise biraz daha fazlasına. Bir grupla birlikte öğreneyim desen bu da saat başı ortalama 10 ile 25 euro arasında değişen rakamlar demek. Aylığı 4.95 eurodan başlayan fiyatlarla, maddi bir kıyaslama yaparsak Babbel’in açık arayla önde olduğunu görürüz. Ve burada ne kadar öğrenmek istediğine karar verecek olan da sensin. Günde ortalama 15 dakika süren bir dersi tamamlarsan 16.5 cente tekabül ediyor  – emin ol bir şişe sudan daha ucuza geliyor. Hele bu süre zarfında birden fazla dersi tamamlarsan, bu rakam daha da düşüyor. Bundan iyisi Şam’da kayısı!

Bu noktada, Babbel ile öğrenmek ile özel öğretmenin vereceği eğitim arasında bir fark olduğunu da söylemek lazım. Farklı insanlar için farklı neticeler veren ayrı ayrı öğrenme yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemleri kombine ederek kendin için en faydalı olanın ne olacağına karar vermek en mantıklısı: hatırlatma notları, yabancı filmler izlemek, kendi şarkı sözlerini yazmak, yemek tarifleri hazırlamak… Yaratıcılığın sınırı yok. Hayatın muhtelif yönleri var ve dil öğrenme sürecin de bunu yansıtmalı.

Özel öğretmene yahut dil sınıfına verecek paran varsa, Babbel ders dışındayken burada öğrendiklerini kaynaştırmak adına şahane bir yöntem. Sen bir veri girmeden herhangi bir ilerleme olmayacağı için uygulama seni devamlılığa teşvik ediyor. Bununla birlikte ses tanıma özelliğiyle de telaffuz alıştırması yaparak konuşma becerilerini geliştiriyorsun.

Paranın karşılığını alma noktasına gelirsek, Babbel’le 15 dakikalık tek bir ders sana bir şişe sudan daha azına mal olacak. 17 farklı dil ile ekrandaki 7 dilden bir seçim yapabilir yahut tüm Babbel paketini satın alabilirsin. En kazançlı çıkan sen ol!

Faydalı bilgi:

Babbel kariyerinde de yükselmene yardımcı olabilir. Belki de işverenin profesyonel gelişimin için gerekli masrafları karşılamaya ve hatta diğer çalışanları da buna dahil etmeye hazırdır.

  

3. Kalite bizim için önemli  

Babbel’de kaliteye para veriyorsun. Öğretim bilimi ve mühendislik ekiplerimizde yüzden fazla insan çalışıyor. Onlar, diğer uygulamalarda olduğu gibi içeriği tercüme eden bir makinayla çalışmak yerine uzman bilgileri sayesinde dersleri kendileri oluşturuyor. Öğretmek, ustalaşmak için yıllarını vermen gereken bir meziyet. Sonuçta  öğretmen olma vasfı kazanmamış birinin de çocuğuna matematik öğretmesini istemezsin, öyle değil mi? 

Ortaya koyduğumuz ürünün arkasında uluslararası deneyime ve şeffaf değerlere sahip gerçek insanlar var. Ve biz Babbel’in temsil ettiği bu değerlerin farkında olman arzusundayız.

Bizi yanlış anlama: Algoritma harika bir şeydir! Ancak içerik üreten insanların yerini alamaz: Babbel’in arkasında eğitim bilimsel bir yöntem var. Ekibimiz öğrenme deneyiminin ana diline göre hazırlandığı  hususunda seni temin ediyor. Örneğin ana dili Fransızca olan biri, İtalyancayı bir Almana göre tamamen farklı bir şekilde öğrenir. Ekibimiz kaynak ve hedef dillerine sadece dil bilgisi açısından vakıf değil, aynı zamanda, bir makinadan farklı olarak, gerçek dünyada neler olup bittiğinden de haberdarlar. Bu nedenle de bizim derslerimiz gerçek yaşam şartlarına göre uyarlanır.

Babbel üst düzey içerik demektir – “Alman malıdır.”  

Babbel’in senin için uygun olup olmadığına bir göz at – ilk ders ücretsiz. Sonrasında uzman bir içeriğin, reklamsız bir ürünün ve bilgi güvenliğinin karşılığı olarak adil bir ücret ödemen gerekecek.    

Başlamaya hazır mısın? Öğrenmek istediğin dili buradan seç ve derse hemen başla!
Hemen öğrenmeye başla!
Share: